Szukaj
Szukaj

Artykuły

8 października 2021

20 Listopada 2021 Dr. Dariusz Szarek weźmie udział w webinarze : Basic Microsurgical Approach.   Poniżej prezentuje szczegóły dotyczące światowej sławy osobistości, które go poprowadzą oraz całości wydarzenia:   Link do webinaru: https://mitakaeurope.com/webinars          

Posted in Blog by admin
5 marca 2021

Podczas jednej operacji Dr Dariusz Szarek usunął pięć tętniaków.
Już jeden jest groźny, a pięć? – to już ogromny problem.
70-letnia pacjentka miała jednak szczęście trafić do Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wrocławiu.
Radio Wrocław : Posłuchajcie:
https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/105471/Radiowy-Oddzial-Ratunkowy-Usuneli-piec-tetniakow-w-czasie-jednej-operacji

Posted in Blog by admin
1 lutego 2021

Neurochirurdzy ze Szpitala im. Marciniaka wykonali skomplikowaną operację guza mózgu u 14-latki: podczas jej przeprowadzania pacjentka została wybudzona. To pierwszy taki zabieg na Dolnym Śląsku.
https://fakty.tvn24.pl/fakty-po-poludniu,96/wroclaw-lekarze-wycieli-guza-mozgu-u-14-letniej-cordelii,1046350.html

Posted in Blog by admin
16 grudnia 2018

Choroby mózgu: Materiał VOD dostępny pod poniższym linkiem https://vod.tvp.pl/video/operacja-zdrowie,choroby-mozgu,39842561

Posted in Blog by admin
7 listopada 2018

Bardzo rzadka operacja na uszkodzonych naczyniach mózgu. Na Dolnym Śląsku robią je tylko w jednym szpitalu

We Wrocławiu z sukcesem wykonano kolejny zabieg by passu do naczyń mózgowych. To bardzo rzadkie operacje, na Dolnym Śląsku wykonywane są tylko w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka.   Podczas zabiegu uszkodzone lub niewydolne naczynia tętnicze mózgu zastępowane są nowymi.

Szpitale Wrocław. Gdy grozi udar

– Wykonuje się nowe połączenie naczyń tętniczych głowy z naczyniami mózgu. W wyniku tego połączenia krew dopływa do mózgu nową drogą, pozwalając na jego odżywienie niezależnie od uszkodzonych normalnych tętnic – wyjaśnia dr Dariusz Szarek, który z kilkuosobowym zespołem przeprowadził operację.

Tę metodę stosuje się również w przypadku zwężenia normalnych naczyń mózgu, które powoduje niedokrwienie mózgu i ryzyko udaru. Albo gdy w czasie leczenia konieczne jest celowe zamknięcie zdrowej tętnicy, np. z powodu tętniaka, którego nie można inaczej wyleczyć.

Tygodnie przygotowań

Najnowszy zabieg został przeprowadzony u 53-letniej pacjentki z uszkodzeniami naczyń mózgu.

– Decyzja nie

Posted in Blog by admin
6 czerwca 2018
             

                   

Pan Marek, kierowca TIR-a z Wrocławia pod koniec marca dowiedział się, że ma w głowie wielki guz. Żeby usunąć go jak najwięcej, neurochirurg musiał z mężczyzną rozmawiać, gdy już otworzył czaszkę i wycinał nowotwór. Opłacało się. Dzięki odważnej decyzji wrocławianina guz został wycięty niemal stuprocentowo.

„Niesamowite operacje” to nowy program Wroclawska.TV. Wspólnie z najlepszymi wrocławskimi lekarzami będziemy prezentować spektakularne operacje, które są pod różnymi względami prawdziwym wyzwaniem dla specjalistów. W pierwszym odcinku w szpitali przy ul. Fieldorfa towarzyszyliśmy z kamerą panu Markowi. Guz na widelcu, czyli kraniotomia wybudzeniowa pana Marka Poniedziałek. – Jasne, że się boję – mówi nam 45-latek.

Siedzimy w jego dwuosobowej sali (sąsiad był, ale wczoraj wyszedł do domu) na oddziale neurochirurgii w nowym budynku Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. Marciniaka we Wrocławiu, czyli przy ul. Fieldorfa. Sympatyczny rudzielec bez żadnych do tej pory historii medycznych. – Do żadnego lekarza nigdy nie chodziłem – opowiada. O swoim guzie dowiedział się kompletnie przypadkowo. Wracał właśnie swoją ciężar

Posted in Blog by admin
15 marca 2016

Specjaliści od trudnych przypadków

W medycynie nie ma ani łatwych przypadków, ani też prostych rozwiązań. Czasem potrzeba cudu, a czasem „tylko” cudownych technik – niekoniecznie najnowszych, bo niektóre sprawdzone już uprzednio wracają z lamusa, dzięki bardziej umiejętnemu ich zastosowaniu i determinacji lekarzy, potrafiących doskonale je wykorzystywać.

Trudny przypadek
Tętniaki występują na wszystkich tętnicach organizmu. Proces chorobowy polega na miejscowym osłabieniu ściany tętnicy, co powoduje jej uwypuklenie, w skrajnej sytuacji powodując pęknięcia naczynia i krwotok. Rzadziej tętnica może ulec także rozwarstwieniu i wykrzepianiu wewnątrz, co prowadzi do jej zamknięcia i udaru w zakresie odżywianej przez to naczynie tkanki. – Nasz pacjent miał tzw. nieoperacyjnego tętniaka lewej tętnicy szyjnej wewnętrznej w odcinku C4-C6 – odpowiada dr Dariusz Szarek z Oddziału Neurochirurgii Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego

Posted in Blog by admin | Tags: , ,
Font Resize