Szukaj
Szukaj

Zabolała go głowa. Diagnoza? Guz

6 czerwca 2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pan Marek, kierowca TIR-a z Wrocławia pod koniec marca dowiedział się, że ma w głowie wielki guz. Żeby usunąć go jak najwięcej, neurochirurg musiał z mężczyzną rozmawiać, gdy już otworzył czaszkę i wycinał nowotwór. Opłacało się. Dzięki odważnej decyzji wrocławianina guz został wycięty niemal stuprocentowo.

„Niesamowite operacje” to nowy program Wroclawska.TV. Wspólnie z najlepszymi wrocławskimi lekarzami będziemy prezentować spektakularne operacje, które są pod różnymi względami prawdziwym wyzwaniem dla specjalistów. W pierwszym odcinku w szpitali przy ul. Fieldorfa towarzyszyliśmy z kamerą panu Markowi. Guz na widelcu, czyli kraniotomia wybudzeniowa pana Marka Poniedziałek. – Jasne, że się boję – mówi nam 45-latek.

Siedzimy w jego dwuosobowej sali (sąsiad był, ale wczoraj wyszedł do domu) na oddziale neurochirurgii w nowym budynku Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. Marciniaka we Wrocławiu, czyli przy ul. Fieldorfa. Sympatyczny rudzielec bez żadnych do tej pory historii medycznych. – Do żadnego lekarza nigdy nie chodziłem – opowiada. O swoim guzie dowiedział się kompletnie przypadkowo. Wracał właśnie swoją ciężarówką na bazę pod Wrocław z Włoch (tam najczęściej jeździł od 8 lat), gdy źle się poczuł. – Nie tak, żeby mnie poskładało, bo wróciłem z trasy normalnie, ale jak wysiadłem z kabiny, od razu szefowi powiedziałem, żeby wzywał karetkę – wyjaśnia.

Ratownicy zawieźli go do powiatowego szpitala w Trzebnicy. Tu okazało się, że wprawdzie serce 45-latka brzmi jak dzwon i płuca też ma w porządku, to jednak skierowali go na dalsze badania do Wrocławia. I tu się szybko okazało, że w mózgu, w lewej okolicy skroniowej ma dużego guza: 7x4x3 cm. – Jak mi on tam wyrósł? – zastanawia się pan Marek.

 

Drania trzeba brać za rogi

Okazuje się, że współczesna medycyna nie potrafi jeszcze jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiadomo jednak, że dym papierosowy i promienie jonizujące (te, na które była narażona Maria Curie-Skłodowska, nosząc w kieszeni kawałek uranu w okopach podczas I wojny światowej, gdy obsługiwała aparat rentgenowski) mogą mieć wpływ na tworzenie się takich guzów. – Gdy boli głowa, to jeszcze nie oznacza, że ma się jakiegoś drania w mózgu – uspoka dr n. med. Dariusz Szarek, zastępca ordynatora Oddziału Neurochirurgii w „Marciniaku”. Zapewnia, że jego też czasem boli głowa i wtedy bierze po prostu tabletkę.

– Gdyby się to jednak powtarzało, trzeba pójść do lekarza pierwszego kontaktu, który oceni stan pacjenta i – jeśli to będzie konieczne – wypisze skierowanie do kolejnego specjalisty. Ale proszę pamiętać, że guz mózgu, szczególnie pierwotny, to nie jest częsta choroba. Statystycznie może być tak, że w całym życiu zawodowym lekarz rodzinny spotka się średnio z dwoma pacjentami z tym problemem – twierdzi.

Tak niestety przytrafiło się panu Markowi. – Guz jest spory, ale tak położony, że możemy do niego bez problemu dojść, wykonując kraniotomię wybudzeniową, na którą pacjent wyraził zgodę – tłumaczy dr Szarek. To prawdziwy pasjonat swojego zawodu. O mózgu, który jest piękny (pod każdym względem i Stwórca stworzył go dokładnie takim, jaki powinien być – zapewnia neurochirurg) może i lubi rozmawiać godzinami.

Podobnie jak Amerykanin Frank Meshberger w „Stworzeniu Adama” w Kaplicy Sykstyńskiej widzi w brodzie Boga Ojca elementy przypominające pień mózgu.
– Michał Anioł jako człowiek renesasu prawdopodobnie brał udział w sekcjach zwłok, mógł zatem faktycznie widzieć, a potem namalować to, co neurochirurdzy w tym fresku dziś widzą – uśmiecha się doktor Szarek.
Gdy już – niestety – jednak komuś taki drań w mózgu się trafi, a lekarz zaproponuje operację otwarcia czaszki (kraniotomię) z wybudzeniem, warto mimo pierwszego wielkiego wrażenia (jak oni tam będą mi grzebać w środku mózgu na żywca?!) zastanowić się, jakie korzyści taki rodzaj operacji może nam przynieść.

– Mózg nie boli. To może paradoksalnie brzmi, ale jest prawdą – uspokaja dr Szarek. – Poza tym pacjent dostaje znieczulenie, bo przecież będziemy otwierali po kolei wszystkie warstwy, żeby dostać się do mózgowia. Unerwiona jest nie tylko skóra, ale także opona mózgowo-rdzeniowa. Poza tym anestezjolog zadba, żeby panu Markowi zaaplikować taki środek, by był w pełni przytomny podczas operacji, natomiast po niej miał wrażenie, jakby mu się to wszystko śniło.

Po co w ogóle wybudzać pacjenta? Nie dałoby się bez?

– Bez wybudzenia, choć przy otwartej czaszce, dalej byśmy działali trochę po omacku i moglibyśmy wyciąć jakieś 50-80 proc. guza – tłumaczy dr Szarek. – To lepiej już nie otwierać czaszki, tylko zrobić biopsję. Przy wybudzeniu pacjenta i dobrej współpracy z nim mamy szansę na usunięcie guza w 97-98 proc. – szacuje.

Panu Markowi udało się wyciąć w niecałe trzy godziny planowaną maksymalnie pełną masę guza. Po godzinie od operacji wstał z łóżka. Do domu wyszedł po 5 dniach. To żaden cud. To dobrze zorganizowana operacja na 11 osób załogi. Operacja bardzo spektakularna.

 

Jeśli ktoś tu krzyczy, to chirurg po zabiegu

Czwartek. Blok operacyjny w nowym „Marciniaku” to 10 nowoczesnych sal operacyjnych. Właściwie codziennie są wszystkie zajęte. – Nie słychać krzyków bólu? – pytam niespokojnie, idąc za pielęgniarką.

Jeżeli tu ktoś krzyczy, to jakiś chirurg po operacji.

To jednak przeżycie, nie każdy ma nerwy ze stali – uśmiecha się kobieta.

W sali pan Marek leży lekko na prawym boku pod fachowo udrapowanym zielonym namiotem. Śpi. Pikają urządzenia monitorujące jego czynności życiowe. W niebieskich i zielonych fartuchach, wszyscy w maskach – w sumie naliczyłam 11 osób. Część zajmuje się pacjentem od strony pacjenta, część – z dr. Szarkiem na czele – pacjentem od strony czaszki. Namiot dzieli stół operacyjny właśnie w ten sposób.

Dr Szarek po kolei dostaje się do mózgu. Piłowanie kości czaszki zaczyna od wywiercenia dziury. Potem zamiast piły udarowej bierze maleńkie urządzenie z maluteńką tarczą obrotową. Uff! No oczywiście, że to muszą być precyzyjne narzędzia chirurgiczne, nie jestem na planie „Znachora”, do diaska.

– Taka piłka ma obracające się ostrze, które gdy tylko przetnie kość czaszki, samo się zatrzymuje. Nie ma mowy, by przecięło mózg albo nawet oponę – uspokaja mnie dodatkowo chirurg. Ale odgłos i zapach ciętej kości jest okropny. Na szczęście trwa to tylko kilkadziesiąt sekund. – To właśnie dla tego odgłosu pacjent na razie śpi. To jest nawiększa nieprzyjemność tej operacji – zapewnia dr Szarek.

Po niecałej godzinie wejście do mózgu stoi otworem. Nie, mózgowie jest jeszcze w oponie. – No to budzimy pacjenta – zarządza dr Szarek.

 

Czarna wołga, a teściowa przecież nie żyje
Anestezjolog podaje lek na wybudzenie. Do akcji wkracza pani psycholog, która przed operacją wyjaśniała panu Markowi, co będzie się z nim działo. – Panie Marku, budzimy się! – zagaduje do 45-latka, który niechętnie otwiera oczy. Ale po chwili pyta, czy to już ta operacja. – Tak, zaraz przystąpię do wycinania guza – informuje dr Szarek.
Pani psycholog ma rozmawiać z pacjentem przez dalszą część zabiegu. Najpierw pokazuje mu obrazki, które już wcześniej widział, żeby sprawdzić, czy naprawdę się wybudził. – To ta sama czarna wołga! – stwierdza pan Marek. Ze zdjęć rezonansu magnetycznego wynika, że jego guz położony jest w pobliżu ośrodka mowy. Niestety, guz nie jest w innym kolorze niż mózg, a gdy się go zacznie wycinać, przecina się też cieniutkie naczynia krwionośne, które krwawią i tym samym dodatkowo zaciemniają obraz sytuacji. Chodzi więc o to, by chirurg wiedział, gdzie kończy się zmiana nowotworowa, a gdzie zaczynają neurony ośrodka mowy. Jeśli ciachnąłby za daleko, pacjent mógłby stracić umiejętność mówienia. Żeby tak się nie stało, neurofizjolog puszcza przez specjalną elektrodę odrobinę prądu, który na chwilę wyłącza z pracy rażony kawałek mózgu. (W międzyczasie do dr. Szarka dołącza ordynator dr n. med. Andrzej Kurza, też pasjonat zawodu). Zatem akcja!
– Będziemy wyłączali panu, panie Marku, na chwilę mówienie. Może mrowić w ręce – informuje dr Szarek.
– A co ja mam robić? – pyta pacjent.
– Liczyć od 1 do 23 – mówi pani psycholog.
– Jeden, dwa, trzy, cztery…
Neurofizjolog pochylony nad swoją konsolą puszcza prąd. Słuchać odgłos plumkania. Dr Szarek dotyka metalowymi widełkami końca elektrody fragment po fragmencie mózgowia pacjenta. – …osiem, dziewięć, aaaaoooaaaaa, dwanaście, trzynaście – liczy pan Marek. Czyli wiadomo, gdzie 10 i 11, tam już neurochirurg był w ośrodku mowy. – A teraz co mam mówić? – Imiona w rodzinie: żona? – Jolanta. – Teściowa? – Nie żyje!
Po zmapowaniu mózgu pana Marka, neurochirurdzy przyciągają spod sufitu zamontowany na wysięgniku wielki mikroskop i dr Szarek zaczyna wycinanie drogi do guza. – Panie Marku, mam go! Mam ten guz jak na widelcu! – informuje swego pacjenta. – Ale tylko guz, a nie mój cały mózg, prawda, panie doktorze? – z nadzieją pyta pan Marek. – Mózg spokojnie siedzi sobie w czaszce. Jest bardzo dobrze – uspokaja doktor. I zmienia makronożyk na mikronożyk. Ja ze wstydem przyznaję sama przed sobą, że spodziewałam się narzędzia na kształt łyżki do lodów. A to tym razem raczej grubszy długopis bez wkładu. – Aspirator ultrasoniczny – wyjaśnia fachowo dr Kurza. Nie dość, że rozbija chorą tkankę, to jeszcze zasysa ją do środka, więc nic nie trzeba sprzątać. – Nie przecina też większych naczyń krwionośnych – dodaje dr Szarek.
– Ajajaj! – jęczy pacjent. – Coś zabolało? – pyta doktor. – Boli, panie doktorze. – To spory guz i przyrasta od środka do unerwionej opony twardej mózgu. Ale zaraz zaradzimy – mówi dr Szarek i mruga na anestezjologa. Ten sam już wie, co ma robić. – W porządku? – pyta doktor pacjenta. – W porządku – mówi ten z ulgą.
Panie doktorze, kiedy mogę pić bronka?
Znów poniedziałek. Świetlica na neurochirurgii. Pan Marek wita nas radośnie. – Byliście tam? Podczas operacji? – pyta od progu. – No jasne, tak jak się umawialiśmy. – I mój mózg widzieliście? – Pan też zobaczy. Mamy to na filmie. Wchodzi pani psycholog. Bez maski, poznajemy ją dopiero po głosie. – Jak się pan czuje? – Jak nowo narodzony! – Gdzie ma pan bliznę?
– ja pytam, bo na głowie pacjenta spodziewałam się turbanu z bandaży, a nie widzę nawet plastra. Pan Marek odwraca się lewą stroną i wtedy widzę nad lewym uchem wygoloną łysą wąską ścieżkę z rzędem czarnych szwów. Kto wie, czy czegoś takiego nie pozazdrościłby mu Popek, jak wiadomo, wielki fan skaryfikacji.
– Dziękujemy za współpracę – w świetlicy pojawiają się dr Kurza i dr Szarek, ściskając dłoń pacjenta. Potwierdzają, że operacja udała się w pełni, a najlepszym, bo żywym i zupełnie pionowo nastawionym do życia tego dowodem jest sam pan Marek. – Kiedy będę mógł umyć głowę? – pyta pacjent. – Choćby dziś – zapewnia dr Szarek. – A bronka kiedy będę mógł wypić? – Co takiego? – No piwo. – Aha. Zwolnienia lekarskiego dostał pan 6 tygodni. To czas na dojście organizmu do siebie. Czyli nie wcześniej.
O tym, jak dalej będzie przebiegało leczenie pana Marka, zdecydują onkolodzy po otrzymaniu wyników histopatologicznych tkanek pobranych z guza. Ale wrocławianin chciałby jak najszybciej wrócić do ciężarówki, bo lubi swoją pracę i firmę. Trzymamy za niego kciuki!
Link do artykułu oraz wideo:
http://www.gazetawroclawska.pl/zdrowie/a/zabolala-go-glowa-diagnoza-guz-niesamowite-operacje,13202640/4/
Wszystkie zdj. w galerii:  ©Janusz WóJtowicz / Polska Press Grupa

Posted in Blog by admin
Font Resize